Çizim Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Bugün resim kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için çok kaliteli bir yazı hazırladık.

Çizim-Becerisi-Nasıl-Geliştirilir

1. Adım : Çizmeyi sevin. Çizmek için Çizmeyin. Sevdiğiniz için çizin.

Çizim yapmayı sevmekle başlıyor her şey. Ne kadar çok severseniz o kadar hevesiniz artar ve çizdikçe çizesiniz gelir, Ne kadar hevesle çizerseniz o kadar çabuk gelişirsiniz. Çizmek için çizerseniz kısa sürede sıkılacağınızdan emin olabilirsiniz.

2. Adım : Mümkün olduğunca farklı eserleri inceleyin.

Bazen çizmeyi ne kadar çok seversek sevelim, Hevesimizin olmadığı veya çizim yapmanın sıkıcı geldiği zamanlar olabilir. Çizim yapmak yerine farklı sanatçıların eserlerini inceleyin gerek internet üzerinden kitaplardan veya sergilerden. Farklı tarzları incelemek hem çiziminizi geliştirir hem de heveslendirir. ( Mesela beni, resim malzemelerin olduğu fotoğraflar bile heveslendirmeye yetiyor)

3. Adım : Günde en az 1 kere çizin !

Uzun süredir çizim yapanlar bilir. Bazen sıkılır çizmeyi bir süreliğine bırakırsınız ve tekrar başladığınızda eskisi kadar iyi çizemediğinizi görürsünüz ( Benim başıma çok sık gelen bir şey). Sadece 5 dakikalığına bir Eskiz yapmak bile yeterli,Yaprak olur, Kuş tüyü olur,Göz çizimi olur.. yeter ki ilişkinizi asla kesmeyin.

4. Adım : Çizdiğiniz her şeyi sevin ! Değer verin.

Burdan ” Güzel olmadı ama yinede atmak istedim”gillere sesleniyorum. Emek ve zaman harcayarak çizdiğiniz resimleri kötülemeyin, bu sizin hevesinizi kıracaktır onun yerine Resimde çizdiğiniz güzel şeyler ile mutlu olun  ve şunu unutmayın Kötü diye bir şey yoktur ,Eksik vardır. Kendinize ‘bunu çizmek konusunda Eksiğim var’ diyin.

5. Adım : Kıyaslama yapmayın !

Çizmek demek başkaları gibi çizmek demek değil, Eline kalem kağıt alıp çizgiler çekmek demektir.Kendi çizimlerinizi başkasınınkiyle kıyaslamayın. Eserlerinizin eşsiz olduğunun farkına varın.

6. Adım : Referans almak değil , Bir şeyin tıpa tıp aynısını çizmek sizi bir yere götürmez.

Bunu ben de yaşadığım için çok iyi biliyorum. Bir şeyi tıpa tıp aynı veya Güzel çizdiğim için sırf o tür çizimler yaptığım bir dönem oldu bunun sayesinde Resim Dosyam çok doldu ama bana bir şey kazandırdı desem yalan söylemiş olurum. Çünkü İmgesel bir şey çizdiğim zaman diğer çizimlerime nazaran çok daha düşük kalitede veya daha amatörce göründüğünü söyleyebilirim. Referans almak sizi elbet geliştirir , siz hayal gücünüzü kullanıp bir şeyler daha eklediğiniz sürece.


Bugün resim kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için çok kaliteli bir yazı hazırladık.