Çizim Geliştirme Egzersizleri

Çizim Geliştirme Egzersizleri

Bugün sizlere çizim geliştirme egzersizleri konusunda resim kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra çizim geliştirme egzersizleri konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Çizim-Geliştirme-Egzersizleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Isınma Egzersizleri
– Çizim Geliştirme Egzerizleri
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Çizim Geliştirme Egzersizleri” isimli yazımıza geçiş yapalım.

Bugün sizlere çizim geliştirme egzersizleri konusunda resim kursu İzmir temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.


Çizim Geliştirme Egzersizleri

Çiziminizi geliştirebilmeniz için başlangıç seviyesine uygun iki adet egzersiz türü önerebiliriz: Isınma ve çizim geliştirme egzersizleri. Isınma egzersizi de çiziminizi geliştirecektir çünkü, ısınmadan çizmeye başlarsanız, ilk 15 dakikalık çizim süreciniz, çizimden ziyade ısınmaya harcanmış olacaktır dolayısıyla çizim için ayırdığınız vaktin ilk 15 dakikası haybeye gitmiş olacaktır. Dilerseniz sizler için bu egzersizleri ayrı başlıklar altında inceleyelim.

Isınma Egzersizleri

Isınma egzersizleri, çizim kariyeriniz ve gelişiminiz için gerçekten çok önemli roller oynar. Nasıl ki spor yapmadan önce insanlar, spor yapacakları yeri, yani bedenini ısındırıyor, spora hazırlıyorsa -ki bu ısınma 15 dakikadan uzun sürüyor- siz de, uygulayacağınız eylem için yani resim çizmek için, resim çizerken kullanacağınız yerlerinizi ısındırmanız gerekiyor. Gerek fiziksel gerek mental olarak ısınmaz ve hazırlanmazsanız, istediğiniz resimleri hiç bir zaman çıkartamazsınız.

Peki bu ısınmayı nasıl yapabilirim?

Öncelikle mental ısınmaya bir bakalım:

  • Zihninizi boşaltın. Zihninizi boşaltmanız, kendinize ve hayal gücünüze odaklanabilmeniz için gerçekten önemli ve uygulamanız gereken bir şeydir. Kendinizi rahat, huzurlu ve dinlenmiş olarak hissetmeniz, odaklanabilmeniz için yapabileceğiniz en önemli şeydir.
  • Sakin ve sizi rahatlatan müzikler dinleyin. Müzik gerçekten de ruhun gıdasıdır, eğer sizin odaklanmanıza yardımcı olacak, huzur ile dolduran ve mutluluk hissettiren şarkıları, resim çizerken dinlerseniz gerçekten çok odaklanır ve istediğiniz her şeyi çizebilirsiniz. Müzik, istenilen her duyguyu yaşatabilir, yaşanılan duyguların yoğunluğuna müdahale edebilir ve gününüzü değiştirebilir. Gerçekten resim çizerken müzik dinlemek sizi çok olumlu etkileyecektir.
  • Kafanızı yoran her şeyden gerçekten uzaklaşın. Kendinizi serbest bırakmak, olumsuz hiç bir şeyi düşünmemek, hayatınızdan kopmak sizi gerçekten rahatlatacaktır. Sadece hayal gücünüze dalmak, istediğiniz şeyleri çizmeye odaklanmak ancak sizi rahatlatacaktır. Düşüncelerinizi tekrar tekrar düşünmek yerine, bir seferde çizerek kurtulmak ya da bir daha düşünmemek için o resmi çizdikten sonra çöpe atmak sizin için iyi bir yöntem olabilir.
  • Çizme istediğiniz bir konu var ise o konuya odaklanın. Tekrar önemli olan konuya yani odaklanmaya geldik. Gerçekten odaklanmak, bütün dikkati istenilen şeye aktarmak, o konu hakkında düşünmemiz gereken her şeyi düşünmemize, oluşabilecek hataların farkına varıp dikkat etmemize ve oluşan hataları görüp, düzeltmemize yardımcı olacaktır, işte bu yüzden gerçekten odaklanmanız çok önemlidir.

Şimdi ise fiziksel ısınmaya bir bakalım:

  • Gün içerisinde her boş kaldığınızda bir şeyler karalayın. Gün içerisinde, yanınızda bir eskiz defteri bulundurmak, hem aklınıza gelen bir şeyin unutulma riskini ortadan kaldırır, hem sıkıldığınızda eğlenebileceğiniz aktiviteleri doğurur hem de yapmanız gereken egzersizleri uygulamış olursunuz.
  • Aklınıza gelen her şeyi çizin. Aklınıza gelen, daha önceden aklınıza gelmiş her şeyi karalamanız, sizin hem elinizi geliştirecek hem de hayal gücünüzü geliştirecektir. Aklınıza gelen her şeyi çizmek, aklınızdaki her şeyi bitirmek, aklınıza yeni şeylerin gelebilmesine olanak sağlar. Bilgisayarın hafızasının dolması gibi düşünebileceğiniz bu durum için yapabileceğiniz tek şey hafızayı silmek ya da bilgileri başka bir yere aktarmak olacaktır. İşte bu yüzden aklınıza gelen her şeyi çizmeye özen gösterin, hem egzersiz, hem de mental gelişim için.
  • Parmaklarınızı teker teker ve sakince oynatın. Parmakları, resim çizme durumunun dışında aktif ve esnek tutmak emin olun çizim kısmına geçtiğinizde sizi çok rahatlatacak bir şeydir. Nasıl ki sporcular, spora başlamadan önce 10 dakika yürüyüp, koşuyorlar ise, siz de resim çizmeye başlamadan önce parmaklarınızı esnetmeli ve resim çizmeye ve tam performans sergilemeye hazır etmelisiniz.

Çizim Geliştirme Egzersizleri

Çiziminizi geliştirebilmeniz için uygulayabileceğiniz tek egzersiz, sürekli resim çizmek, yeni teknikleri öğrenip uygulamak olacaktır. Dolayısı ile gün içerisinde kaleminizi ya da fırçanızı hiç bir zaman elinizden düşürmemeniz, sürekli çizmeniz gerekmektedir. Eğer bunu yaparsanız, kısa sürede gelişiminizi takip edebilirsiniz.