En Ünlü Ressamlar

Raffael, Goya, Van Gogh, Picasso, Salvador Dali, Da Vinci, Frida Kahlo gibi dünyaca ünlü ressamları tanıyarak yazı dizimize başlıyoruz, diğer yazılarımızda da çok önemli farklı ressamlara yer vereceğiz.

ünlü-ressamlarResim kursu öğretmenlerimiz tarafından her hafta önerilen ressamların hayatlarını kısa kısa yazacağımız resim kursu sitemiz üzerinden yayınlayacağımız yazı dizimizi takip etmenizi öneririz.

İster resim kursu alıyor olun, isterseniz resim kursu almadan resim çiziyor… Resimle ilgileniyorsanız bu ressamları tanımalı ve eserlerini takip etmelisiniz, resim kursu öğretmenleri özellikle bu ressamların resimlerini, eserlerini takip etmenizi, tekniğinize yön vermek ve kendi tarzınızı oluşturmanız için öneriyor. Örneğin yandaki görselde her ressamın kendi tarzının basitleştirilmiş halini görebilirsiniz, peki ya sizin tarzınız hangisi? Resim kursu size temel çizim eğitimini verir fakat tarzını şekillendirmek tamamen içsel bir şeydir… Gelelim ünlü ressamlara!

Dünyaca Ünlü Ressamlar

Dünya oluşumundan günümüze kadar olan süreçte bir çok ünlü  ressam yetişmiştir. İlk resimler mağara duvarlarına hayvan figürleri olarak çizilmiştir. O dönemde yaşayan insanların gündelik yaşamları, ihtiyaçları ile ilgili bilgiler mağara duvarlarını süslemiştir.

Ortaçağ’da din etkisi ile mozaik resimler  yapılırken İslamiyet’tede aynı sebepten hat, ebru ve minyatür sanatı gelişmiştir. Rönesans’tan sonra özgürleşen resim sanatı dışavurumculuk, oryantalizm, romantizm gibi çeşitli fikir akımlarının etrafında şekillenip,farklı türlerde karşımıza çıkmıştır. Dünya oluşumundan bu yana bir çok ressam yaptıkları eserleri ile yeni akımlar oluşturmuş kitleleri peşlerinden sürüklemişlerdir.Bunlardan bir kaçının hayatına göz atacak olursak;

 

Raffaello Sanzio

İtalya’nın Urbino kentinde 6 Nisan 1483’te dünyaya gelmiştir. “Havva’nın yaratılışı” ve “Trinite” tabloları ile on altı yaşında  kariyerine başlamıştır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo etkisinde kalarak sanatına yenilikler katmıştır. İtalyan ressam,  Floransa’ya gidince Rönesans’tan iyice etkilenerek “Sistine Madonne” “La Belle Jandinière”, “Madonna of the Chair” ve “Entombmeut” tablolarını yapmıştır. 6 Nisan 1520’de 37 yaşındayken Roma’da ölmüştür.

Francisco Goya

30 Mart 1746 yılında İspanya ‘da dünyaya gelmiş gravürleri ile tanınan,Romantizm akımının önde gelen isimlerindendir. Saray ressamı olarak bilinir ve yaptığı tabloları yaşadığı döneme ait bilgiler verir. Yaptığı portreleri ile  Manet, Picasso ve Francis Bacon gibi isimleri etkilemiştir. Modern sanatın öncülerinden kabul edilen ressam 16 Nisan 1828 yılında 82 yaşındayken Fransa’da hayatını kaybetmiştir.

Vincent Van Gogh

30 Mart 1853 yılında Hollanda’da dünyaya gelmiştir. Gençlik yıllarında öğretmenlikten misyonerliğe bir çok iş yapmıştır. Resim kariyerine 1880 yılından sonra başlamıştır. İlk olarak koyu ve kasvetli renklerle çalıştıktan sonra İzlenimcilik akımından etkilenerek canlı renklerle dolu resimler yapmaya başlamıştır. Kısa sürede kendine özgü tarzıyla adını duyurmuştur. Ömrünün son 10 yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışması üretmiştir. En meşhur eserlerini ise yaşamının son iki yılında yapmıştır. Empresyonizmin öncülerinden kabul edilmiş ve 20.yüzyıl sanatını etkilemiş, fovistlerin ilham kaynağı olmuştur. Ünlü ressamlar arasında hemen herkesin duyduğu bir isimdir.1888 yılında  ressam Paul Gaugin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş ve gittikçe kötüleşen ruh hali sonucunda intihar etmiştir. 29 Temmuz 1890 yılında 37 yaşındayken yaşamına son vermiştir.

Pablo Picasso

25 Ekim 1881 yılında İspanya’da dünyaya gelmiştir. Tam adı “Pablo Diego Jose Francisco de Paule Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Ruizy Picasso” dur. Babasınında ressam ve resim öğretmeni olması Picassonun yeteneğini keşfetmesinde ve onu resme yöneltmesinde büyük rol oynamıştır.1895 yılında Barselona Güzel Sanatlar Okuluna girmiştir. İlk dönem eserlerinde sıradan insanların, akrobatların, sirk palyaçolarının resimlerini çizmiştir. Kübizm sanatının öncüsüdür. Tanınan en üretken ressam olup Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Toplam resim, 100.000 baskı, 34.000 kitap resmi ve 300 heykel vb. Seramik ve çizim üretmiştir. Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseri Picasso’nun en tanınmış eseridir. 8 Nisan 1973 yılında 91 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Salvador Dali

11 Mayıs 1904 yılında İspanya’ da dünyaya gelmiştir. Tam adı “ Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali i Domenech” tir. Sürrealizm temsilcisi olan  Dali imgeler ile anlatımı benimsemiştir. En bilinen eseri ‘Azmi’dir. Dali, sanatıyla olduğu kadar giyim tarzı ve davranışlarıylada dikkat çeken bir ressamdır. Hayatı boyunca 1500’den fazla eser yapmıştır. Ayrıca heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikte yapmış, iktidarı ve devlet düzenlerini eleştirip bilim ile yakından ilgilenmiştir. 23 Ocak 1989 yılında 84 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Leonardo Da Vinci

15 Nisan 1452 yılında  İtalya’da dünyaya gelmiştir. Tam adı “ Leonardo di ser Piero da Vinci” dir. Dönemin önemli bir düşünürü, mühendisi, mimarı, matematikçisi, mucidi, müzisyeni, anatomisti, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, yazarı, kartografı ve ressamıdır. “Mona Lisa” ve “ Son Akşam Yemeği” en tanınmış eserleridir. İnsan anatomisini ortaya çıkaran, kemiklerin ve kasların birbiriyle olan ilişkilerini anlatan, insan bedenini en gerçekçi şekilde çizen ressamdır. Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık vermiştir ve 2 Mayıs 1519 yılında  67 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Frida Kahlo

6 Temmuz 1907 yılında Meksika’ da doğmuştur. Tam adı “ Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon”dur. Ressam Diego Rivera’nın eşidir. 20. yüzyıl popüler sanatçılarından olup siyasi görüşleri ve çalkantılı hayatı ile de bilinir. 1925 yılında okuldan eve dönerken geçirdiği otobüs kazası sanat hayatının başlamasına sebep olmuştur. 32 kere ameliyat edilmiş ve çocuk felci nedeniyle sakat olan sağ bacağı kangren olunca kesilmek zorunda kalmıştır. “Kadife Elbiseli Otoportre” Frida’nın ilk eseridir. Sürrealist çizgidedeğerlendirilen 143 adet eseri bulunmaktadır. 13 Temmuz 1954 yılında, 47 yaşındayken akciğer embolisi teşhisiyle hayatını kaybetmiştir.