Güzel Resim Çizmenin Sırları

Resim çizmek için gerekli beceriler sanılanın aksine doğuştan gelmez, iyi bir eğitim gerektirir. Yeteneklerimizin el-göz koordinasyonu, hakimiyet, oran-orantı gibi konularda bize çok büyük yardımları olacaktır, doğrudur, fakat bunları disiplinli ve programlı bir çalışma ile de kazanmak mümkündür.

Nasıl güzel resim çizilir, resim çizmeye başlayan herkesin aklındaki sorudur? Aklınızdaki bir şeyi, gördüğünüz bir görüntüyü nasıl kağıda aktarabilirsiniz? İşte güzel resim çizmenin sırları;

Resim Kursu
Resim Kursu

Bunun için de ilk kural eskiz yapmayı öğrenmek ve çizmekten korkmamaktır. Hangi tür üzerinde ilerlemek istersek isteyelim aslolan düşündüğümüzü kağıda aktarabilecek kontrolü ve oran bilgisini kazanmaktır. Bunun için de tüm fikirlerimizi kağıda dökmeli, hatalarımızı görmeli, gördükçe düzeltmeye çalışmalıyız.

Eskiz için en iyi enstruman basit bir kurşun kalem ya da kömür kalemdir. Ne kadar basit malzemeler kullanırsanız o kadar kolay bulabilecek ve hızlıca eskiz yapabileceksiniz unutmayın.

Önce taslak çıkarmayı öğrenin. Çizdiğiniz objenin anlamından uzaklaşın, basit geometrik şekiller olarak görmeye çalışın. Bu yöntem işinizi çok kolaylaştıracak. Çiziminiz lekesel olarak doğru görünüyorsa bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Dış hatları ve detayları belirginleştirin. Artık tonlamaya da dikkat etmeye başlayacağız. Detaylandırırken objeyi orumlamayın, nasıl olması gerektiğini düşünmeyin, ne görüyorsanız o kadar çizin.

Artık gölgelendirmeye geçebiliriz. Eskizinize ışığın yönünü belirten bir ok ekleyin, işinizi kolaylaştıracaktır. Işığı doğrudan alan yerler aydınlık, diğer yerler görece karanlık olacaktır. Zemine koyu gölge yapmaı unutmayın, bu sayede çiziminiz düzleme basacak, daha gerçekçi görünecektir.

Aklınıza gelen herşeyi bu yöntemle kağıda aktarmaya çalışın, kısa zamanda gelişmeye başladığınızı göreceksiniz. Bu çizimler pratikğin yanında harika tablolar yapğmanız için de ön çalışma vazifesi görecektir. Resim kursumuzdan ayrıntılı bilgi almanız da mümkündür.

İyi çalışmalar.

Resim dersi İzmir