İyi Portre Nasıl Çizilir?

İyi bir portre nasıl çizilir, dikkat edilecek püf noktaları nelerdir? 

Resim kursu İzmir olarak bu yazımızda portre çizimine değineceğiz. Oranlama iyi bir portrede çok önemlidir. Doğru oranlanmamış bir yüz, ufak hatalar bile olsa göze yanlış görünecek, rahatsız edecektir. Bu nedenle gözlerin, kulakların, burnun ve ağzın birbirine göre oranlarına ve yüz içerisindeki yerleşimlerine çok dikkat etmek gerekir. Bu yazımızın içeriğinde ;

  • Adım adım karakalem portre çizimi 
  • Portre çizim aşamaları
  • En güzel yüz çizimleri nasıl yapılır sizlere anlatmaya çalışacağız.

portre çizim ipuçlarıYüzün kemik yapısı ikinci dikkat edilecek husustur. Alın ve çenenin uzunlukları, yüzün genişliği, elmacık kemikleri gibi detaylar portreyi daha çarpıcı ve gerçekçi gösterecektir.

Saç, sakal, kaşlar gibi detaylar da iyi bir portrede son derece önemli. Bu detaylar iyi verilmezse yine izleyiciyi rahatsız edecek, resimde tamamlanmamış ya da daha az gerçekçi bir hava yaratacaktır. Kıl köklerinin yönü, yerleşimi, bitiş hatları çoğunlukla dikkat edilmeyen fakat son derece önemli detaylardır.

Bir portreyi neler daha iyi gösterir?

Gölgelendirme her alanda olduğu gibi portrede de gerçekçi görünüm için hayati önem taşır. Işığın yönü ve miktarı dikkatle analiz edilip, gerçekçi tonlamalarda homojen geçişlerle gölgelendirme yapılmalı, bu sayede resimde 3. boyut yaratılmalıdır.

Duygu iyi bir portrenin olmazsa olmazıdır. Kişi resimdeki kişiyle empati kurabildiği oranda resimle bütünleşecektir. Dolayısı ile gözler ve mimikler son derece dikkatli çizilmeli, istenilen duygu mutlaka net bir biçimde izleyiciye aktarılmalıdır. Tüm parlamalar ve mimikler yerli yerinde ve abartısız olduğunda resim izleyiciyi içine çekecektir.

Siz de birbirinden güzel ve gerçekçi portreler çizmek istiyorsanız resim kurslarımıza katılabilir, uzman eğitmenlerimizle yapacağınız birebir resim dersleri ile kısa zamanda harika işler çıkarabilirsiniz.

Resim derslerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için resim kursu İzmir yazılarına tıklayabilir ve sitemizi inceleyebilirsiniz.