Karakalem İçin Gerekli Malzemeler Neledir?

Karakalem bir çizim herkesin üzerinde hayranlık bırakır. Özellikle bazen sokak sanatçılarının çizdiği karakalem resimleri görüp hayran hayran bakmışsınızdır. Karakalem reism çiziminde bir çok malzeme kullanılır. Resim Kursu İzmir olarak bu yazımızda karakalem resim çizerken gereken malzemeler nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Karakalemde gereken malzemeler

  • İlk olarak seçeceğiniz resim kaleminin pigment değeri yüksek olmalıdır. Bazı noktalarda pigment değeri düşük kaleme de ihtiyacınız olacaktır ama karakalem resimin çiziminde genel olarak pigment değeri yüksek kalemler kullanılır.
  • Kağıt seçiminde ise özellikle bütçenize göre farklı kağıtlar mevcuttur. Öğrencilerin kullandığı amatör resim kağıtları da işe yarar ama bir süre sonra zorluk yaşayabilirsiniz. Özellikle silgi ile yapılan düzeltmelerde kağıt zarar görebilir. Profesyonel resim kağıtları da iki grupta incelenir. Greni yüksek olan kağıtlarda çizim zor olur o yüzden greni az olan kağıt almalısınız. Gramı 160 olan kağıtlar kullanılabilir.
  • Çalışma ortamı aydınlık olmalıdır. Aydınlık ortamda daha rahat çizim yapabilirsiniz.
  • Materyalleri elde ettikten sonra en önemli nokta yeterli düzeyde araştırma yapmaktır.

Karakalem resim çizmek için gereken malzemeleri kaba taslak size anlatmaya çalıştık. Kalemler kendi içinde farklı değerlere sahiptir. Bunları deneyerek almanız sizin için daha iyi olacaktır. Sonuçta sizin elinizde daha rahat hissetmeniz ve kağıda olan baskıya hakim olmanız önemlidir. Resim Dersi İzmir olarak bu yazımızın da sonuna geldik. Aklınızdaki sorular için diğer yazılarımızı okuyabilir veya bize ulaşabilirsiniz.

Resim kursu İzmir //