Ne Kadar Zamanda Resim Çizmeyi Öğrenebilirim ?

Resim; varlıkların, doğa görünüşlerinin, kalem, fırça ve boya gibi araçlarla bez, kâğıt vb. üzerinde yapılan biçimidir. Sözlük anlamında öte, resim bir ifade aracıdır. Duygularımızı ve düşündüklerimizi sezgilerimizle canlandırdığınız imgeleri, renklerle dışa vurabileceğiniz bir sanat dalı resim. “Sanat Eğitimi, biçim oluşturan düşünme etkinliğidir…” Paol KLEE

Resim yapmaya öncelikle her işte olduğu gibi gönüllü olmak gerekir. Bu işi yapabilmek için doğuştan yetenekli olmanıza gerek yok. Herkes eğitilebilir yeteneğe sahiptir ve bu bize yeter. Fakat hemen muhteşem bir yağlıboya resim yapmak mümkün değildir. İlk aşamada, temel eğitim, desen, ışık gölge, perspektif ve doğru görme bilgilerini almalısınız.

Resim eğitimi İzmir, karakalem desen çalışmalarıyla başlar. Burada öncelikler kalemi doğru tutuş ve kullanımı öğretilir. Sonra, model aldığımız bir objeyi, kâğıt üzerine en doğru biçimiyle aktarma, çizgideki ton değerleri ve perspektif bilgileri verilir. Bu çalışmalar, ders saatleri dışında ne kadar çok tekrarlanır ve eskiz çizimler yapılırsa, doğru görme ve kâğıda doğru aktarma işi o kadar çabuk olur.

Ressam adayının gösterdiği çabaya göre, karakalem temel eğitimi, 2 ila 4 ay gibi bir sürede istenilen sonuç alınabilir. Karakalem desen eğitimini tamamladıktan sonra, renk bilgisi verilir. Önce, kâğıt üzerine kuru kalem boyalarla mekân veya obje çalışmaları yapılır. Renkte perspektif algısı ve kâğıda yansıması aktarılır. Sonra; sulu boya ile leke, pastel ve guaj boya (siyah beyaz gri) ile renk geçişleri uygulamalar yapılır. Bu uygulamalar esnasında, renk, leke, ışık gölge ve en önemlisi fırça hâkimiyetiniz gelişir. Disiplinli ve kararlı adayımız bu süreci 2 ayda tamamlar.

Yağlıboya resim tekniği uzun ve zevkli bir süreçtir. Burada yağlıboya resim için gerekli tüm malzemelerin teknik özellikleri, boya kullanımı, malzeme ve araç gereçlerin temizliği öğrenilir. Önce kolay röprodüksiyonlarla yağlıboya ve tuval ile tanışılır. Daha sonra canlı desen, natürmort, peyzaj çalışmalarıyla yağlıboya tuval çalışmaları pekiştirilir.

Resim yapmak bir tutku işidir. Öğrenme sürecini etkileyen en önemli faktör istek ve düzenli çalışmadır. Eğer resim yapmak gibi bir hayaliniz varsa, tüm önyargıları bir kenara bırakın ve resim yapma özgürlüğünün tadını sonuna kadar çıkarın.

Resim kursu İzmir ile düşüncelerinizi kağıda aktarmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.