Van Gogh Kimdir?

Van Gogh Kimdir?

Van-Gogh-Kimdir

Bugün, resim kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için resim dünyasının en ünlü isimlerinden “Vincent Van Gogh”un hayatından bahsedeceğimiz bir yazı hazırladık.


Vincent Van Gogh, ünlü bir ressamdır. Hollanda’nın Brabant eyâletindeki, Groot-Zundert kasabasında 1852 yılında doğdu. Babası râhip olan Van Gogh, küçük yaştayken tablo ticâretiyle uğraşan bir firmada çalıştı. 1876 senesinde sanat öğretmenliği ve râhiplik yaptı. 1877-1878 senelerinde Amsterdam’da ihtisas yaptıktan sonra mâden işçileri arasında râhipliğe devam etti. 1880 senesinde resim dalında ihtisas görmek için Brüksel’e gitti.

Ağabeysi Theo, Van Gogh’un en büyük dayanak noktasıydı. Theo her fırsatta onda bir sanatkar ruhu bulunduğunu söylüyor, kendisini tamamen resme vermesini tavsiye ediyordu.

Van Gogh Anvers’teki kısa bir öğrenim devresinden sonra Paris’e, ağabeysi Theo’nun yanına yerleşti. Orada empresyonist ve neo-empresyonist ressamların etkisi altında kalarak şöhretinin temeli olan resimlerini yapmaya başladı.

Van Gogh Paris’te iki yıl kadar kaldıktan sonra ağabeysinden aldığı parayla güney Fransa’ya gitti. Provence eyaletinin Arles şehrine yerleşti. Orada devamlı olarak resim yapıyor kır manzaraları ile köy hayatını tual üzerinde ebedileştiriyordu.

Bir ara yeğeni olan ressam Gauguin de Arles’e gelerek beraber çalıştılar. Fakat Van Gogh asabi mizaçlı bir insandı. Sık sık sinir krizleri geçiriyor zaman zaman klinikte tedavi ediliyordu. Bu sinir krizlerinin birinde sebepsiz yere arkadaşı ressam Gauguin’i bıçakla tehdit etti. Sonra da pişman olarak kendi kulağını kesti. Bir müddet sonra da intihar ederek hayatına son verdi.

Van Gogh kendine has tarzı ile XIX. yüzyıl ikinci yarısının en ilgi çekici ressamlarından biridir. “Patates Yiyenler”, “Montmartre’ daki Lokanta”, “Arles’li Kadın”, “Beyaz Güller” gibi tabloları eserlerinin en ünlülerindendir.

Bir ara ağabeyinin dâveti üzerine Paris’e gitti. Burada kaldığı süre içerisinde empresyonist ve neo-empresyonist ressamların tesiri altında kaldı. Şöhretinin temeli olan resimlerini burada yapmaya başladı. Resimlerinde kullandığı renkler giderek daha aydınlık olmuş ve en bâriz özelliği olan güneş sarıları tablolarında yer almaya başlamıştır. 1888 yılında Paris’ten Arles’e taşınmış ve burada düşmüş olduğu bunalım yüzünden sol kulağının bir kısmını kestirmiştir. 1889 senesinde bir akıl hastânesine yatırılmış ve bir yıl sonra intihar etmiştir.

Van Gogh, resimlerinde genellikle kır manzaralarını ve köy hayâtını işliyordu. Râhiplik yıllarında yaptığı “Patates Yiyenler”, “Dokumacı”, Paris’te yaptığı “Tanguy’nin Portresi”, “Hapishâne” ile Arles’te yaptığı “‘Köylü Kızı”, “Odacı Rolin” tabloları en meşhurlarıdır.


Bugün, resim kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için resim dünyasının en ünlü isimlerinden “Vincent Van Gogh”un hayatından bahsedeceğimiz bir yazı hazırladık.