Yağlı Boya Nasıl Yapılır?

Resim kursu İzmir olarak bu yazımızda size yağlı boya nasıl yapılır, yağlı boya yapmanın incelikleri nelerdir ve hangi malzeme seçimlerinin yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Hadi Yağlı Boya Yapalım

Resim türleri arasında olan yağlı boya türü yaparken boş vaktinizi değerli kılacak, iç dünyanızı yansıtarak kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayacak ve başarı yakaladığınız takdirde belkide hayatınıza yön verecek olan keyifli bir hobidir. Herkes yağlı boya ile resim yapabilir. Her yaştan her kesimden 5 yaşından itibaren başlayıp ömrünüzün sonuna kadar yağlıboya ile ilgilenmek için geç kalmış sayılmazsınız.

yağlı boya resim kursu izmir

Yağlı boya yapmak için gerekli olanlar

 • Güzel bir resmi ortaya çıkarmak dışarıdan bakıldığında zor gibi gözükse de aslında yapılması gerekenleri adım adım ve atlanmadan yapılması durumunda oldukça kolay bir işlemdir. Sadece hayalinizdeki şeyi parmaklara yansıtmanız gerekmektedir. Bunun için birkaç çizim resim tekniği alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Biraz hayal gücü, bolca azim ve istek ardından gerekli araçlar sizin yağlı boya yapmanız için yeterli olan yegane şeydir.

Yağlı boya yaparken objeyi tuval üzerinde tanımlamak

 • Yağlı boya resmi yapılırken işinizi kolaylaştıracak olan birkaç yöntem vardır. Örneğin çizeceğiniz objeyi veya temayı kursun kalemle tuvalin üstüne ana hatlar halinde çizerek işe başlarsınız. Daha sonra gölgelendirme payını da göz önünde bulundurarak ana renkleri büyük alanlar halinde boyayarak kurşun kalem izlerini kapatın.
 • İlk aşamada yapılan astar boya bittikten sonra renkleri daha iyi görebilmek için oturmasını ve kurumasını bekleyin kuruduktan sonra detaylara geçin. Bir kat kurumadan diğer kata geçmeyiniz aksi durumda renkler karışarak başka bir renk ortaya çıkabilir.
 • Gölgelendirmeyi doğru planlayın direk siyaha boyamayın koyu yeşil ve koyu mavi renkleri gölgelendirmede tercih edin.

Doğru tonu elde etmek için fırçaya yeterli kuvvet uygulayın

 • Fırçayı olabildiğince rahat kullanmaya çalışın bu sizin fırçayı hafif ve seri kullanmanıza neden olacaktır. Fırçaya baskı uygulamadan bileği fazla kasmadan boyama yapın aksi halde istediğiniz tonlara ulaşamayabilirsiniz. Bol bol pratik yapın yapılan eserleri taklit etmeyi kötü bir şey sanmayın bu sizi geliştirecektir. Dünyanın en büyük ressamları dahi kendinden önceki resimleri tekrar etmişlerdir. Bu size yeni teknikler kazanmanızda büyük yardımcı olacaktır.

Yağlı boya malzemelerini yakından tanıyalım

Boya

 • İlk olarak boyayı ele alalım. Her resim türlerinde farklı boya türleri kullanılır. Yağlı boya resminde ise isminde de anlaşılacağı gibi boyanın içerisinde belirli oranda yağ içerir. Yağlı boyalar piyasada tüp halinde satılan su boyalara boya tozu ve yağın eklenip homojen bir şekilde karıştırmasıyla elde edilir. Piyasada birçok kalitede farklı yağlı boyalar bulunmaktadır. Kaliteli bir yağlı boya kururken çatlama yapmama, canlılığını yitirmeme ve kabuklaşmama yapmama niteliklerini taşımalıdır.
 • Renk yelpazesi açısında ele aldığımızda ise birçok açıklıkta veya koyulukta renk bulunmaktadır. Bu sizin yapmak istediğiniz resme ve yansıtmak istediğiniz duyguya göre belirlenmektedir. Lakin aslında doğada aslında üç ana renk bulunur. Bunlar Sarı, Kırmızı ve Mavi renkleridir. Bu renkleri karıştırarak diğer renkleri ve tonlarını elde edebilirsiniz. Tabi ki de siyah ve beyazı da unutmamak gerekir.

Fırça

 • Diğer bir materyal ise fırçadır. Farklı işlevlerde birçok fırçalar bulunmaktadır. Bunlar arasında ki tercih tabi ki de sizin tercihinize bırakılmıştır lakin ince hatlar oluştururken ince fırçalar kullanmanız işinize yarayacaktır. Fırçalar genelde 1 den 18e kadar sıralanmaktadır. Farklı kalitede fırçaların olmasına karşın en kaliteli fırçalar samur tüyünden yapılır. Bu fırçanın kalitesinin yüksek olmasından dolayı fiyatı da diğer fırçalara göre yüksektir. Daha sentetik daha ucuz fırçalarda bulunmaktadır.

Tuval

 • Tuval ise resimleri üstüne aktaracağınız olan şase üstüne geçirilmiş gergin kumaşa denir. Tuvalin kalitesi yapacağınız resim kalitesini doğrudan etkileyen bir unsurdur. Tuvalin yansıtabildiği kadar resim güzel gözükebilir. Kaliteli bir tuval için sentetik ürünlerden kaçınmaya bakınız. Resimde sentetik arttıkça kalite düşmektedir. Tuvalin farklı ölçüleri vardır. Yapacağınız resme işleyeceğiniz konuya göre ölçüler değişebilir.

Palet

 • Palet ise boyaların üzerine sürüldüğü ve karışım yapılarak renklerin ortaya çıktığı tahta plakaya denir.

Şövale

 • Şövale ise bir nevi tuval sehpasıdır. Tuvali doğru açıda tutarak daha rahat resim yapmanızın önün açar. Güzel resim yapabilmeniz için şövaleyi boyunuza göre ayarlamalısınız. Sağlam zemin üzerinde kollarınızın rahat olacağı uzaklıkta kullanıldığı taktirde oldukça önemli bir materyaldir.

Resim kursu İzmir ile istediğiniz alanda resim yapmak çok kolay. İster karakalem ister yağlı boya ister pastel ! Kendinizi geliştirmek, daha çok bilgi edinmek ve resim ile ilgili onlarca bilginin bulunduğu sitemizi bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Resim kursu izmirresim dersi izmir  – resim eğitimi izmir