Yağlıboya Resimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Resim yapmak sanılanın aksine, yeteneğiniz olmasa da öğrenebileceğiniz bir sanat dalıdır. Bu alanda eğitim almış olmasanız bile kendinizi geliştirebileceğiniz kurs merkezleri ve atölyeler sayesinde yetenek kazanabilir ve resim yapabilirsiniz. Önemli olan kendinizi hazır hissetmeniz ve öğrenme isteğinizin olmasıdır.

Karakalemle başlayacağınız resim çalışmalarınızı suluboya, akrilik ve sonrasında da yağlıboyaya kadar götürebilirsiniz. İster suluboya ya da guaj boya olsun yağlıboya resim yapmanın yolu karakalem çalışmalardan başlar. Bu nedenle yağlıboya resim dersi almak istediğinizde gideceğiniz kurstaki öğretmenleriniz sizi karakalemden başlatırsa itiraz etmeyin. Zira yağlıboya resim teknikleri ile ilgili ilk kural karakalemle başlangıçtır. Çektiğiniz bir fotoğrafı ya da hayalinizdeki bir resmi tuval üzerine aktarabilmeniz için iyi bir karakalem eğitimi almalı, ışık-gölge tekniklerini iyi bir şekilde öğrenmeli ve renkler konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Çizim konusunda bir sorunumuz kalmadığını ve artık istediğimiz resmi yapabileceğimizi düşünürsek sırada yağlıboya resimde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili merak edilenlere kaldı. Gelin birkaç madde ile yağlıboya resim tekniklerine birlikte göz atalım!

  • Yağlıboyada malzeme seçimi, yağlıboya resim yapmaya başlarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. İlk aşamada çok pahalı ve profesyonel boya malzemeleri yerine daha uygun fiyatlı malzemelerle birkaç deneme yapabilirsiniz. Zira ilk birkaç resim, sizin tuval üzerinde fırçayı kullanmanızı, renkleri birbirine uyumlu bir şekilde karıştırmanızı, boyayla birlikte kullanacağınız incelticiler ve vernikleri doğru şekilde uygulamanızı sağlayacaktır. Bunun yanında alacağınız tuvaller, fırçalar, palet, resim sehpası ve spatul gibi malzemelerin kaliteli olmasına dikkat edin. Çünkü yağlıboya resim teknikleri ile ilgili en önemli nokta bu malzemeleri ne kadar uzun süre ve iyi şekilde kullanmanızdadır.
  • Yağlıboya resimde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili diğer bir konuda resim yapmaya başlarken tuval üzerine bir kroki çizmektir. Örneğin bir doğa manzara resmi yapıyorsanız ağaçların, gölün, dağların nerede olacağını, gökyüzünün ne kadar yer kaplayacağını önceden tuvaliniz üzerinde belirlerseniz yağlıboya resim başlama aşamanız o kadar kolay olur.
  • Sıra geldi, renkleri uygulamaya. Yağlıboya resim teknikleri ile ilgili diğer bir konuda paletiniz üzerinde renkleri karıştırma ve fırçayla tuvaliniz üzerine uygulama kısmıdır. Bu aşama ilk birkaç seferde sizi biraz zorlayabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta palet üzerine acemice bütün renklerinizi fazlaca sıkıp boşuna boyalarınızı israf etmemenizdir. Ayrıca fırçalarınızı da kullanırken koyu ve açık renkler için ayrı fırçalar kullanarak sık sık fırça yıkamak zorunda kalmazsınız.
  • Yağlıboya resim yapmak dikkat ve zahmet isteyen bir iştir ama bir o kadar da zevklidir. Tuval üzerine uyguladığınız yağlıboyanın çabuk kurumaması resmi yaparken ara vermenizi gerektirirken, yanlış boyadığınız bir alanın kurumasını bekleyerek üstüne astar atıp resmi tekrar düzeltme şansınız vardır.
  • Yağlıboya resimlerinizi ve malzemelerinizi muhafaza ederken güneş ışığı ve nemli ortamlardan uzak tutmanızda fayda var. Hem resminizde kalıcı hasarlar bırakır hem de malzemelerinizin çabuk bozulmasına yol açar.
  • Yağlıboya resim fırçalarınızı her kullanımdan sonra temizlemeye dikkat edin.
  • Yağlıboya resimde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili en önemli noktalardan biri de sabırlı olmanız ve kurs saatleri dışında da kendinizi geliştirmeniz ve teknik becerilerinizi artırmanız için bol bol çalışmanızdır.

Unutmayın ki yağlıboya resim yapmak rahatlamanızı, çalışıyorsanız ruhunuzu dinlendirmenizi, stresten uzaklaşmanızı ve hayalinizdekileri tuval üzerine aktarmanızı sağlayacaktır. Önemli olan keyif alarak tuval başında hoş zamanlar geçirmenizdir.

Resim kursu İzmir // İzmir resim dersi